Bereksohn (Bergsohn-Sonnenberg) Berek (Dwo Ber) (1764–1822), syn Szmula Zbitkowera (z pierwszego małżeństwa), dostawcy wojsk polskich i rosyjskich w ostatnim okresie rządów Stanisława Augusta. Podczas gdy wszystkie dzieci Szmula Zbitkowera z drugiego małżeństwa (z Judytą Lewi) przyjęły chrzest i wsiąkły do społeczeństwa polskiego (Frenkel, Oestreicher, Flatau, Łascy itp.), pozostał Berek wierny żydostwu a nawet chasydyzmowi, któremu hołdował już jego ojciec. Dom Berka i żony jego Temerli (z Opoczna, z domu Rosenkranz) na Pradze był ośrodkiem chasydyzmu i azylem dla najrozmaitszych cadyków. Otrzymawszy po ojcu wielką część ogromnego majątku, przybrał Berek nazwisko Sonnenberg i prowadził w okresie okupacji pruskiej najrozmaitsze interesy: dzierżawił ze swym szwagrem Frenklem i bogatym żydem krakowskim Zelmanem Bornsteinem (1807) kopalnie soli w Wieliczce, a w okresie Księstwa był podobnie jak ojciec dostawcą wojskowym. Mimo to, że zachował strój tradycyjny, otrzymał od księcia Fryderyka Augusta prawo mieszkania na wszystkich ulicach Warszawy. Odgrywał B. poważną rolę w gminie żydowskiej w Warszawie, jeździł też za protekcją Nowosilcowa w delegacji do Petersburga (1816), by zyskać u Aleksandra I dekret przeciw oskarżaniu żydów o tzw. morderstwo rytualne. Oskarżania te poczęły się bowiem w owym czasie (1814) szerzyć w licznych miastach Królestwa i powodowały rozruchy antyżydowskie. B. wystawił na Pradze wielką bóżnicę a przy niej modlitewnię chasydzką (Klaus) i obie te instytucje podarował gminie żydowskiej na Pradze (dziś należą do gminy warszawskiej); zapisał też przed swą śmiercią (1822) gminie żyd. na Pradze fundusz 40.000 rubli, z którego odsetki miały być obracane na wspomaganie biednych.
B. był ortodoksem w każdym calu, ale synowie jego rychło się zasymilowali i emancypowali, zmieniwszy nazwisko Sonnenberg na Bereksohn (Bergsohn). Jeden z jego wnuków (syn Gabrjela) Józef był lekarzem i docentem medycyny na Uniwersytecie Berlińskim; brat Józefa, Michał był znanym kompozytorem i pianistą w Paryżu i w Londynie. Synem Michała jest sławny filozof francuski Henryk Bergson. Brat Michała i Józefa, Ludwik Bergsohn, miał trzech synów, a byli nimi: Józef (1827–96), dyrektor banku dyskontowego w Warszawie (ożeniony z Töplitzówną), Samuel (1829–1911), również ożeniony z Töplitzówną, wielki przemysłowiec węglowy i kurator szkoły rzemiosł w Warszawie na Stawkach, i Michał (1831–1919), długoletni prezes Gminy żydowskiej w Warszawie.
Kandel, Komitet starozakonnych, »Kwart. do hist. Żydów w Polsce« 1912, II; Z pinaksu bractwa pogrzebowego na Pradze, tamże; Akt darowizny bożnicy Berka, tamże, III; Frenk, Testament Judyty Zbitkower »Nowe życie« 1924, I 377 nn.; Sokołow N., Alt Warschau (w numerze jub. dziennika »Heint« 1928, 122 nn.); Bałaban, w Encycl. Jud., IV 205–207.
Majer Bałaban